نامه استاد

نامه استاد – سنتور نوازی بزرگ و اخرین دست پرورده استاد ابوالحسن صبا از فرا سوی اب ها……..

ساز باستانی سنتور دیدنی و شنیدنی است- این ساز ” سهل و ممتنع ” از قدیم کم و بیش مورد کم لطفی بزرگان موسیقی ایران بوده است. تا با همت و نبوغ اساتیدی چون استاد ابوالحسن صبا و استاد حبیب سماعی و در مورد سنتور سازی بزرگانی چون استاد مهدی ناظمی این ساز خودش رو به علاقمندان موسیقی بیشترو بهتر نشان داده است. استادان بزرگ سنتور ایران رضا ورزنده – فرامرز پایور – مجید کیانی در معرفی این ساز باستانی سهم های بزرگی دارند.

اشنایی من با منوچهرپوریان خیر با نامه ای از ونکوور کانادا در سال 1990میلادی شروع شد.

” سنتور ساز سنتی موسیقی اصیل ایرانی ” ساخت منوچهر پوریان خیر با رسیدن این نامه و مخصوصا” رابطه منوچهر پوریان خیر در تبریز با دکتر احد بهجت و در تهران با استاد رضا شفیعیان در وجودم گرمی خاصی رو تولید کرد.

بلاخره بعد از سال ها اشنایی از دور … مکاتبه ای و تلفنی من این افتخار را داشتم که درسال 2012 در منزل ایشان در ونکوور به خدمتشون برسم- و با سازهای دست ساخته ایشون ساز بزنم- ملاقاتی بسیار عجیب و دوست داشتنی با گرمی خاص.

سنتور سازی است چکشی و مضرابی-

منوچهر پوریان خیر با تجربه و تحقیق و مطالعه در مورد سازسازی و نوازندگی اساتید قدیم و در حال حاضر ایران سازندگی ساز سنتور را به حد عالی رسانیده .

صدای شفاف و مناسب در سیم های زرد و سفید و پشت خرک ها با داشتن روابط همسان از ابتکارات شخصی منوچهر پوریان خیر می باشد. پوریان خیربا اشنایی و نوازندگی سنتور در سطح بسیار عالی موفق شده است که عالی ترین مرحله صدا رسانی را درسنتور سازی ایجاد کرده باشد.

صدایی بهشتی و موسیقایی.

باشد که صدای اسمانی این ساز همیشه در گنبد مینای هنر ایران زمین و دنیا طنین افکن باشد.

از خداوند بزرگ برای استاد منوچهر پوریان خیر سلامتی و موفقیت بیشتر ارزو دارم.

دکتر داریوش ثقفی

پتیسبورک – پنسیلوانیا

امریکا – دسامبر 2012

Add reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

All Santurs sold include a box, tuning key and a pair of Mezrab.

Website developed by Vancouver web design and development company www.WeblySpeaking.ca